Termowizja pomoże uzyskać więcej pieniędzy z programu Czyste Powietrze


“Czyste Powietrze” to dotacje rządowe przeznaczone na kompleksową termomodernizację budynków, współfinansowane z funduszów Unii Europejskiej. Właściciele firm i osoby fizyczne mogą zdobyć pieniądze na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Badanie termowizją, które oferujemy w Thermographic okazuje się w tym przypadku bazą do podjęcia szeregu decyzji projektowych i inwestycyjnych lecz nie tylko.

Badania termowizyjne coraz popularniejsze a nawet wymagane

Termowizja to coraz bardziej popularny i skuteczny sposób na rzetelną analizę stanu budynku i lokali. Zastosowanie podczerwieni nie ogranicza się do zbadania mostków termicznych czyli miejsc, przez które dochodzi do utraty ciepła. Profesjonalista uzbrojony w kamerę termiczną sprawdzi również przebieg przewodów położonych w ścianie (jeśli brakuje kompletnej dokumentacji), znajdzie nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania, zweryfikuje stan instalacji wentylacyjnej czy też zlokalizuje wady ocieplenia obiektu.

Kamera termowizyjna przyda się również przed odbiorem mieszkania od dewelopera oraz przed zakupem lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego lub wynajęciem powierzchni pod sklep czy biuro. Jednak to nie wszystko. Termowizja pomoże nam nie tylko ustrzec się przed wyższymi rachunkami za ogrzewanie lub remont zagrzybionej ściany. Pomiary termowizyjne ułatwią też uzyskanie dofinansowania na modernizację domu. To powody, dla których hasła “kamera termowizyjna wynajem”, “wypożyczalnia kamera termowizyjna” oraz “termowizja wynajem“ są coraz chętniej wpisywane do internetowych wyszukiwarek.

Wielka wymiana pieców!

O środki od państwa mogą postarać się osoby fizyczne, których dochód roczny nie przekracza kwoty 135 000 zł, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W przypadku, gdy beneficjent uzyskuje dochody z różnych źródeł, należy je zsumować, przy czym suma tych dochodów nie może przekroczyć kwoty 135 000 zł.

Gdzie tu rola termowizji? Badanie kamerą termowizyjną jest bardzo pomocne przy sporządzeniu protokołu wad termoizolacyjnych budynku, które bezpośrednio wpływają na jego kondycję energetyczną i wyniki oficjalnego audytu. Dzięki pomiarowi termowizyjnemu specjalista szybko wskaże, jakie prace trzeba wykonać, aby termomodernizacja była optymalna i przyniosła zamierzone oszczędności.

Jakie prace termomodernizacyjne są dotowane i o jakich sumach mowa?

Rodzaje dotowanych przedsięwzięć oraz maksymalne kwoty dotacji znajdziesz na stronie rządowej programu. Kwoty dzielą się na 2 części: dla beneficjentów chcących skorzystać z podstawowego poziomu dofinansowania oraz dla tych planujących wykonać modernizację rozszerzoną.

Na co?

  • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł
  • modernizację instalacji grzewczej
  • ocieplenie budynku
  • wymianę okien i drzwi
  • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych)

Ile?

  • Nawet do 135 000 zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania z kompleksową termomodernizacją
  • Do 99 000 zł w podwyższonym i do 66 000 zł w podstawowym poziomie dofinansowania
  • Dodatkowo audyt energetyczny: do 1 200 zł
  • Im niższy dochód, tym wyższa dotacja

Aby skorzystać skorzystać z podstawowych kwot dofinansowania z programu nie jesteś zobligowany do wykonania badań termowizyjnych ani zlecenia i dołączenia do wniosku audytu energetycznego. Staranie się jednak o znacznie większą sumę w ramach tzw. kompleksowej termomodernizacji, wymaga wykonania audytu, którego ważną część stanowi wynik badania termowizyjnego, cytat:

Audyt energetyczny jest obligatoryjny wyłącznie w przypadku kompleksowej termomodernizacji. W przypadku pozostałych przedsięwzięć nie jest on wymagany, aby otrzymać dofinansowanie, natomiast można go również wykonać i będzie stanowił koszt kwalifikowany.

czystepowietrze.gov.pl

Dlatego myśląc nie tylko o większym wsparciu finansowym ale również o realnym obniżeniu kosztów ogrzewania, powinieneś użyć termowizji w celu zlokalizowania wad budynku czy mieszkania. Ich wykrycie i wyeliminowanie wpłynie pozytywnie na szacowany wynik audytu, spełni wymagania dla dotacji oraz przede wszystkim odczuwalnie obniży Twoje rachunki za gaz czy prąd. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj termin badania lub wypożyczenia kamery termowizyjnej.