Kamera termowizyjna do podłogówki

Najlepsza kamera termowizyjna do podłogówki


Firmom montującym ogrzewanie podłogowe zdarzają się błędy. W systemie grzewczym może dochodzić do awarii. Jak znaleźć element systemu, który trzeba wymienić lub naprawić? Kamera termowizyjna do podłogówki to najlepsze urządzenie do szybkiego i sprawnego wychwycenia wad systemu grzewczego.

Termowizja ogrzewania podłogowego, to jedno z częstszych badań wykonywanych wewnątrz domów. Pomiary termowizyjne świetnie sprawdzają się przy diagnozie ogrzewania płaszczyznowego – podłogówki oraz systemów grzewczych zainstalowanych w ścianach. Spójrzmy czym się charakteryzuje badanie termowizją ogrzewania podłogowego oraz jakie są jego zalety.

Ogrzewanie podłogowe i ścienne

Ogrzewanie podłogowe zdobywa zasłużoną popularność. Z jednej strony gwarantuje wygodę, wykorzystanie ekologicznych źródeł energii oraz pozwala uniknąć montowania nieestetycznych kaloryferów.

Niestety firmom montującym podłogówkę zdarzają się błędy. Dlatego w systemie grzewczym może dochodzić do awarii. Jak znaleźć element systemu, który trzeba wymienić lub naprawić? Z pozoru to karkołomne zadanie, a wyobraźnia podsuwa wizję zrywania parkietu. Na szczęście z pomocą przychodzą wypożyczalnie kamer termowizyjnych.

Termowizja do audytu systemów grzewczych

Po montażu podłogówki warto wykonać serię testów. Specjaliści radzą m.in. użyć kamery termowizyjnej. Inżynier z profesjonalnej firmy świadczącej usługi kamerą termowizyjną szybko wskaże miejsca wycieków z instalacji lub niedrożność w obiegu. Pomiar termowizją pomoże też zlokalizować miejsca niedogrzane lub przegrzane. To nie wszystko. Wizyta specjalisty z kamerą termowizyjną na wynajem przyda się, kiedy planujemy np. wiercenie otworów w podłodze. Kamera precyzyjnie pokaże gdzie biegną rury i unikniemy ryzyka ich przebicia.

Mapowanie instalacji centralnego ogrzewania może być szalenie przydatne jeśli kupiliśmy dom lub mieszkania na rynku wtórnym i nie mamy dokładnej wiedzy i dokumentacji gdzie umieszczone są elementy systemu grzewczego. Fachowa firma po zakończeniu audytu przygotuje profesjonalny raport, w którym znajdzie się ocena stanu faktycznego i wskazówki, co należy zrobić w przyszłości, żeby np. uniknąć awarii.

Kamera termowizyjna do podłogówki – zalety

Usługi kamerą termowizyjną związane z analizą stanu systemu grzewczego mają liczne plusy. Oto najważniejsze zalety:

  • pomiary termowizyjne są nieinwazyjne – nie trzeba usuwać parkietu z podłogi lub warstwy wykończeniowej ze ściany
  • pozwalają na precyzyjne zlokalizowanie miejsca usterki, np. wycieków
  • pomagają wykryć zagrożenia i uchronić się przed awariami, które prowadzą np. do przegrzania fragmentów podłogi, pękania płytek ceramicznych oraz deformacji drewnianego parkietu
  • są obiektywną metodą na ocenę pracy fachowców montujących ogrzewanie

Badanie przy użyciu kamery nie jest obligatoryjne. Jednak dzięki niemu możemy uniknąć np. nierównomiernego nagrzewania podłogi lub poważnych awarii, które będą skutkowały kosztownym remontem całej instalacji.

Wypożyczalnia – kamera termowizyjna do podłogówki

Na koniec warto zauważyć, że kamera termowizyjna w telefonie lub tania termowizja z marketu budowlanego, może nie spełnić swojego zadania. Kamera termowizyjna do podłogówki wraz ze specjalistą, który potrafi ją obsłużyć jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli wiąże się z dodatkowy kosztem.

Zdarza się, że pomiar wykonany kamerą termowizyjną do smartfona wykaże, że np. ogrzewanie podłogowe działa nieprawidłowo, jednak nie będzie na tyle precyzyjny, żeby przesądzić o remoncie. W takiej sytuacji telefon do firmy oferującej badanie termowizyjne i tak będzie konieczny. Czasem użycie nieprofesjonalnej kamery może przynieść sporo szkody – detektor o słabej rozdzielczości nie “zauważy” subtelnej różnicy temperatury i uśpi czujność właściciela budynku.